Събития

"Научна сесия по проект „Иновативни хибридни суперкондензатори като предизвикателство за ефективно, безопасно и екологично съхранение на енергия“

януари 2023 г.

SuperHyb Workshop

През януари 2023 год. се състоя научна сесия, на която докторантите и пост-докторантите презентираха получените научни резултати при изпълнение на проекта. Сесията продължи с дискусии, в които участие взеха както членовете на научния колектив, така и присъстващи специалисти в областта на системите за съхранение на енергия. Сесията продължи с вътрешна среща, на която ръководителят на научния екип проф. Антония Стоянова обобщи постигнатите резултати и благодари за извършената работа в изпълнение на научната програма. Предвидените дейности са изпълнени успешно, постигнатите резултатите са предизвикателство за безопасност и екологосъобрaзност на електрохимичните източници. Обсъдени бяха дейностите по окончателното приключване на проекта през март 2023 г. Доц. Христо Новаков, ръководител на научния колектив от Института по полимери към Българската академия на науките поясни, че резултатите от получените полимерни филми и тяхното успешно приложение в суперкодензаторни клетки се оформят в научна публикация, които предстои да бъде изпратена в научното списание “Gels”, което е с отворен достъп, висок импакт фактор и Q1 .

"Четвърта работна среща на научния колектив на проект „Иновативни хибридни суперкондензатори като предизвикателство за ефективно, безопасно и екологично съхранение на енергия“

София, 21 април 2022 г.

SuperHyb Workshop

На 21 април 2022 г. се проведе работна среща на ръководителите на проекта с научния колектив. Проф. Антония Стоянова запозна присъстващите с полученото разрешение от ФНИ за удължаване на времето на изпълнение на дейностите с 10 месеца. Обсъдени бяха някои финансови аспекти от проекта, изпълнените досега задачи, забавянето на някой от тях, поради извършващи се ремонтни дейности в сградата на Института по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС)– БАН (базова организация на проекта), както и с пандемията от COVID-19. Поставени бяха срокове за изпълнение на конкретните задачи, залегнали в работните пакети за втория етап на проекта и неизпълнени до този момент. Разгледани бяха предстоящи участия в научни форуми и издаване на научни публикации. Планирана за есента на 2022 г. беше вътрешна научна сесия, на която членовете на научния колектив да изнесат кратки презентации, касаещи получените резултати по проекта.

Трета работна среща на научния колектив на проект „Иновативни хибридни суперкондензатори като предизвикателство за ефективно, безопасно и екологично съхранение на енергия“

София, 29 април 2021

На 29 април 2021 г. по виртуланата платформа ZOOM се проведе работна среща на ръководителите на проекта и научния му колектив. Дискутирани бяха изпълнените до сега дейности и беше отбелязано, че през първите месеци на 2021 г. са публикувани две статии, отразяващи резултатите по проекта в реномирани научни списания. Обсъждани бяха предстоящи изследвания през втория етап на проекта, като бяха отбелязани трудностите, с които се сблъскват експериментаторите в ИЕЕС във връзка с ремонтните дейности, извършващи се в лабораториите на института. Планирани бяха участия в научни форуми.

Втора работна среща на научния колектив на проект „Иновативни хибридни суперкондензатори като предизвикателство за ефективно, безопасно и екологично съхранение на енергия“

София, 27 февруари 2020

SuperHyb Workshop

На 27 февруари 2020 г. се проведе втора работна среща, в която участие взеха ръководителите на проекта и част от научния му колектив. Обсъдено беше изпълнението на предвидените дейности по работната програма и поучените научни резултати. Дискутиран беше плана за по-нататъшните научни изследвания за успешно приключване на първия етап от проекта.

Първа работна среща на ръководителя на проект „Иновативни хибридни суперкондензатори като предизвикателство за ефективно, безопасно и екологично съхранение на енергия“ и ръководителите на партньорските органицации

София, 15 януари 2019

На 15 януари 2019 г. в гр. София в залата на ИЕЕС се проведе ПЪРВАТА работна среща на ръководителите на трите научни организации: ИЕЕС-БАН, ИОНХ-БАН и ИП-БАН.

На срещата беше обсъдена основната цел на настоящия проект, а именно разработването на модел на иновативен и екологичен хибриден суперкондензатор с разряден капацитет достигащ 300 Fg-1 и живот над 10 000 цикъла.

Базирайки се на основната цел бяха дискутирани и одобрени конкретните задачи по изпълнението на първия етап от проекта:

• Синтез и физикохимично охарактеризиране на структурирани и многофазни никелово-манганови композитни материали с желана морфология и текстура, като активни електродни материали за суперкондензатори - ИОНХ -БАН;

• Синтез и охарактеризиране на (съ)полимерни хибридни материали и полимерни йонни електролити за приложение в суперкондензаторни системи - ИП-БАН;

• Изготвяне на въглеродни и композитни електроди, импрегниране с полимерен електролит и асемблиране на хибридни суперкондензаторни електрохимични лабораторни клетки – ИЕЕС - БАН.